Wpływ biura na wydajność pracowników

Niektóre tezy wydają się może postawione na wyrost, ale po zastanowieniu i uzasadnieniu zaczynają tworzyć logiczny sens. Okazuje się bowiem, że na wydajność pracownika bardzo duży wpływ ma samo biuro. Nie chodzi tutaj jednak o sam wygląd, które nie jest kryterium najważniejszym. Przy wyborze lokalizacji warto przemyśleć wiele innych czynników.

Jednym z nich jest bez wątpienia lokalizacja. Coraz powszechniej firmy decydują się na otwarcie siedziby w dużym oddaleniu od centrum, czy wręcz na przedmieściach. Argumentacja jest tutaj jednoznaczna – gorsza lokalizacja to niższe koszty najmu. Co z tego jednak, że zaoszczędzimy na czynszu/kupnie, skoro straty przyniosą nam inne aspekty. Pracownicy więcej czasu poświęcają na dojazdy, przez co są bardziej zmęczeni, a co za tym idzie pracują mniej wydajnie. Dłuższa droga do pracy to również częstsze i dłuższe spóźnienia. Nie można zapominać również o kwestii prestiżu. Łatwiej zaufać firmie mieszczącej się w nowoczesnym biurowcu w centrum dużego miasta.

Bywa i tak, że miejsca naszej pracy są mocno zautomatyzowane. W niektórych biurach nie można nawet otworzyć okna, gdyż zwiększy to koszty klimatyzacji czy ogrzewania. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że urządzenie te lubią się popsuć i przez dłuższy czas nie działają prawidłowo. Praca w zbyt niskiej lub za wysokiej temperaturze jest nie tylko niebezpieczna dla zdrowia, ale również zmniejsza naszą wydajność.

Okazuje się jednak, że nie bez znaczenia jest także wystrój i komfort biura. Jak komentują psychologowie biznesu, dobre warunki pracy przynoszą więcej satysfakcji, dzięki czemu działamy bardziej efektywnie.

Podobne wpisy